Aromaterapie skotu ve Francii

Stát vyhlašuje boj rezistenci vůči antibiotikům. „Chceme-li však něco změnit, musíme mít veterinární lékaře, poradce pro chov dobytka a profesory na univerzitách, kteří jsou v tomto oboru vzdělaní.“

Na farmách v centrální Francii jsou chovatelé dobytka překvapivě klidní i v době nemocí a krize. Jedním z důvodů je možná aromaterapie, kterou používají u svých dojnic.

K průkopníkům v používání alternativních metod se připojil značný počet zemědělců, kteří chtějí omezit používání klasických léčiv. Veterinář Gilles Grosmond dosud naučil tyto metody na 15 000 zemědělců. Aromaterapie je v současné době podle něj skutečným hnutím. Chovatelé nechtějí být považováni za ty, kdo „otravují dobytek chemií“.

Chovatele nijak neznepokojuje epidemie katarální horečky ovcí, která nyní postihuje přežvýkavce v oblasti centrální Francie. V klidu ponechává i Dominiqua Viallarda, který spolu s Moranem založil mlékárnu v Saint-Gènes-la-Tourette nedaleko jejich farem. „Horečka do mého stáda pronikla již před několika roky, moje krávy ji měly několik dní, ale dostaly se z toho, možná právě díky imunitě, kterou získaly,“ říká Viallard. Aby obě farmy začaly používat aromaterapii, bylo třeba malé revoluce. „Zpočátku jsme si dělali starosti. Ptali jsme se, jak to udělat, abychom se obešli bez antibiotik, neboť to je často nejsnadnější cesta,“ prohlašuje Morane.

Levandule, eukalyptus, líčidlo americké: René Moran v obci Chaméane v Auvergne vlastní lahvičky s esenciálními oleji a tuby s homeopatickými kuličkami léku na chemické bázi. Každý z 50 kusů jeho holštýnského skotu má právo na individuální péči. Bolesti hýždí? Chovatel podává 50 kapek získaných z madagaskarské rostliny ravensara, známé svými posilujícími účinky na svaly. Infekce zjištěná při kontrole mléka? Zvíře dostává 150 mililitrů oleje z rybích jater a stopové prvky po dobu pěti dní.

Ke každodenní péči patří ochrana vemene před bakteriemi, její součástí je ošetření výpary z rozmarýnového oleje. Cílem je stimulovat imunitní systém stáda. „Je třeba, aby naše zvířata byla ve formě a mohla tak odolávat různým chorobám,“ vysvětluje chovatel, který začal tuto praxi používat koncem 90. let. „Naším cílem není uzavřít je do nějaké bubliny, aby neměla žádnou chorobu. Oproti konvenčnímu chovu neléčíme jednotlivé parazity. Naše krávy získávají imunitu postupně,“ říká jeho společník Anthony Paulet.

Esenciální oleje zdaleka nejsou zázračným lékem, ale přinášejí dosti průkazné výsledky na to, aby se omezilo podávání klasických léků a aby nebylo třeba často volat veterinární lékaře.*

Zdroj: www.ctk.cz

.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *