18.06.2012 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Artroskopický workshop ve Vídni

Ve dnech 11. až 12. května uspořádala VÖK (rakouská obdoba ČAVLMZ) v prostorách vídeňské veterinární univerzity pokračování úspěšného artroskopického semináře z loňského roku. Tentokrát se pod vedením Briana Beala z USA a Ulricha Rytze ze Švýcarska zaměřili na pokročilou artroskopii ramene a kolene u psů.

Celý program byl rozdělený do více bloků, kdy vždy po několika perfektně zpracovaných prezentacích následoval vlastní asi dvouhodinový praktický workshop. Díky spolupráci firem Storz a Arthrex bylo přichystáno 9 stolů s kompletním artroskopickým vybavením včetně shaverů. Nejdříve všichni sledovali pracovní postup Briana Beala u jeho pacienta (kadáveru). Následně jsme se po dvojicích nebo trojicích věnovali svým pacientům. Ošetření osteochondrózy a přetětí šlachy bicepsu pod artroskopickou kontrolou shledali všichni účastníci poměrně snadným zákrokem. Složitější byla problematika řešení poranění vazů a nestability ramene. Artrodéza ramene vyvolala velkou diskusi i mezi přednášejícími a všichni se shodli na tom, že se jedná o zákrok ultima ratio vyžadující následnou několika měsíční rehabilitaci, kdy i toporná chůze je nakonec velkým úspěchem. Organizace byla perfektní a po přednáškách jsme se vždy vraceli k uklizeným a opět suchým operačním stolům s kompletním a umytým instrumentáriem. Díky tomuto střídání uběhlo 10 hodin prvního dne věnovaných problémům ramene tak, že se člověk ani necítil unavený.  
Druhý den byli přednášející navzdory společenskému večeru opět připraveni během praktických cvičení i přestávek odpovídat na naše dotazy a předávat nám mnoho rad a zkušeností jak řešit problémy kolene co nejefektivněji. Velkou diskusi vyvolala nedávná studie Briana Beala vracející se k problematice uvolnění mediálního menisku. Jeho výsledky dokazují, že tato v současné době již odmítaná procedura prožije možná v určitých případech svoji renesanci. Na závěr dne si všichni účastníci mohli opakovaně vyzkoušet kotevní techniky firmy Arthex, tedy jak starší Corkscrew a FASTak, tak nejnovější podpovrchové SwiveLock nezanechávající žádný uzlík.  
Díky omezenému počtu účastníků vytvořili organizátoři spolu s oběma hlavními přednášejícími v areálu univerzity téměř rodinné prostředí, za což jim patří můj dík i obdiv.
 
MVDr. Tomáš Weidenhöfer
ABClinic, Brno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down