20.11.2002 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Automatizace v laboratoři šetří čas

Průmyslové systémy kontroly kvality se změnily z pouhé kontroly jakosti na zajištění kvality prostřednictvím konceptu HACCP, který se neobejde bez provádění mikrobiologických analýz.

S možnostmi jejich standardizace a automatizace se měli možnost seznámit producenti potravin a pracovníci mikrobiologických laboratoří v průběhu odborného semináře, který ve dnech 5. a 6. listopadu ve slovenských Donovalech uspořádaly společnosti O.K. SERVIS BioPro s.r.o. a O.K. SERVIS ETC s.r.o.
Standardizace a automatizace přispívá ke zkrácení doby mikrobiologické analýzy a současně významně minimalizuje vliv prostředí a člověka. Na kvalitě a rychlosti mikrobiální kontroly se kromě prostředí a lidského faktoru podílí také kvalita použitého materiálu a úroveň technického vybavení laboratoře. Například slabá místa manuální přípravy médií mohou být odstraněna použitím automatů pro přípravu a rozplňování médií. Účastníky semináře zaujaly také dehydratované živné půdy společnosti AES Laboratoire, které nacházejí široký okruh uplatnění v potravinářské i klinické mikrobiologii. S úspěchem lze využívat i předpřipravených půd, tzv. ready médií. Při vlastní inokulaci se lze vyhnout nerovnoměrnému nanesení vzorku či pokrytí živné půdy, popřípadě kontaminaci kličky používáním automatického nebo poloautomatického spirálovitého očkovače. Inovací je i karusel Ecoloop pro sterilizaci inokulačních kliček.
Hitem posledních let se stává používání rychlých metod mikrobiologické diagnostiky. Sem patří například přístroje pracující na principu průtokové cytometrie a metody laserového skenování. Operativní mikrobiologickou detekci a identifikaci na uvedeném principu využívá zařízení D-Count francouzské firmy Chemunex. Přístroj je určen pro mikrobiální analýzu nefiltrovatelných vzorků, konkrétně fermentovaných mléčných produktů, UHT výrobků z mléka či ovocných nápojů, ovocných komponent pro mlékárenskou a pekařskou výrobu. Celková doba stanovení celkového počtu životaschopných mikroorganismů, kvasinek či plísní je maximálně 60 minut. Velmi zajímavé je i provedení operativní mezioperační analýzy vzorků, stěrových a výplachových metod, apod. kde délka analýzy činí zhruba 30 minut. U džusů, ovocných koncentrátů, dětské výživy, sušeného mléka se pak prodlužuje na 45 minut.
V rámci monitoringu kritických kontrolních bodů je zejména pro výrobce potravin a nápojů důležité získat mikrobiologické výsledky v reálném čase. Pomocníkem jim jsou stále častěji rychlé mikrobiologické metody, jejichž zavedením je možné provést případná korekční opatření již v průběhu samotného výrobního procesu. Ekonomickou úsporou pro podnik je i zkrácení doby, po kterou musí skladovaný výrobek čekat na výsledek testů (tzv. termostatové zkoušky) ovlivňující rozhodnutí o uvedení výrobku do tržní sítě.
O. K. Servis BioPro je komplexním dodavatelem laboratorních přístrojů a zařízení, diagnostik a potravinářských ingrediencí. Společnost působí na tuzemském trhu dvanáct let, má sídlo v Praze, servisní a aplikační centrum v Poděbradech a pobočku v Bratislavě. Zaměstnává či spolupracuje s řadou špičkových odborníků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down