13.10.2008 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aviární influenza v Německu, poblíž severočeských hranic

Virus H5N1 byl zjištěn při rutinní laboratorní kontrole.

Ohnisko šíření nemoci se nachází asi 15 kilometrů od severočeských hranic, ale podle úřadů v ČR na českém území nebezpečí nehrozí. Jde o první případ výskytu této choroby v Německu v letošním roce. Všech 1400 kachen a hus z nakaženého chovu dnes bylo utraceno. Nákaza byla zjištěna na farmě ve vesnici Markersdorf poblíž města Zhořelec na německo-polském pomezí. Odborníci si podle informací odpovědných úřadů zatím nejsou jisti, zdali se jedná o variantu viru nebezpečnou pro člověka.
Podle mluvčího české státní veterinární správy (SVS) Josefa Dubna nehrozí ČR bezprostřední ohrožení ptačí chřipkou. Ochranné pásmo o rozloze do deseti kilometrů od ohniska výskytu choroby nezasahuje na české území. Přesto byly o nálezu nemocné kachny informovány krajské pobočky SVS.
Nadále platí dlouhodobě platná opatření. Mezi ně patří monitoring volně žijících ptáků či povinnost chovatelů hlásit podezřelé změny v užitkovosti zvířat.
Virus byl zjištěn při rutinní kontrole, kachna nevykazovala žádné známky onemocnění. Naposledy se ptačí chřipka v Německu vyskytla v prosinci 2007 v Braniborsku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down