02.04.2019 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bartonella henselae u psa s vaskulitidou ušních boltců

Bartonella spp. způsobuje u savců chronické intraerytrocytární a endoteliotropní infekce, které mohou trvat měsíce až roky. Podobně jako u dalších intracelulárních patogenů přenášených vektory i v tomto případě je manifestace klinických příznaků individuální a pravděpodobně závisí na mnoha faktorech.

Práce popisuje případ beagla infikovaného B. henselae genotyp San Antonio 2, přičemž pes žil v prostředí, kde se nevyskytoval žádný vektor. Dvanáctiměsíční nekastrovaná fena beagla byla získána z laboratorního chovu, kde byla se skupinou dalších pěti psů využívána pro sledování průběhu experimentální infekce Rickettsia rickettsii. Jak bylo později zjištěno, inokulum použité v této práci neobsahovalo DNA Bartonella spp. Experimentální rickettsiová infekce vedla k rozvoji krátkodobého onemocnění s horečkou a trombocytopenií, které spontánně odezněly po třech dnech. Dalších šest týdnů byli sledovaní psi klinicky bez abnormalit.*

 SOUTHERN, B. L., NEUPANE, P., ERICSON, M. E., et al. Bartonella henselae in a dog with ear tip vasculitis. Vet Dermatol 2018;29:537-e180.

Podrobnější informace najdete v dubnovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down