10.10.2002 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bez ušních visaček nelze vstoupit do EU

List Financial Times uvedl, že polští zemědělci musí co nejrychleji označit šest miliónů svých krav ušními visačkami, jinak budou mít další potíže na cestě do Evropské unie. Ušní známky tvoří základ registrace hovězího dobytka.

Ve všech kandidátských zemích musí do roku 2004 nařízením z Bruselu plně fungovat registrace hospodářských zvířat podle požadavků Integrovaného administrativního a kontrolního systému (IACS). Díky takto vedené registraci má být zajištěna zdravotní nezávadnost potravin a zabrání se šíření chorob jako slintavky a kulhavky a BSE.
Původně měl být program zavěšování ušních známek v Polsku dokončen do konce tohoto roku. Vládní činitelé však posunuli termín do konce března a tento odklad snížil věrohodnost polských vyjednavačů. Zároveň tak zvýšil obavy z toho, že Polsko by se mohlo po přijetí ocitnout v pozici čistého přispěvatele do rozpočtu EU, protože pro Polsko a všechny další kandidáty je klíčové to, že registrační systém se používá rovněž při výpočtu subvencí v rámci společné zemědělské politiky, uvedl list.
Financial Times dále poukázal na problémy polských mlékáren a masných závodů s plněním hygienických norem EU. Kvůli tomu budou tyto provozy muset čekat několik let, než budou moci prodávat své zboží na trhu EU.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down