28.05.2002 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bio potraviny obsahovaly herbicidy

Skandál postihl německé výrobce bio potravin. Jeden z nich už v prosinci minulého roku našel v krmivové bio pšenici stopy Nitrofenu, rakovinotvorného herbicidu, ale protože nechtěl ohrozit prodej svých „bio“ kuřat, nic nenahlásil. Bio potraviny si přitom v posledních letech získávaly stále větší oblibu.

„Celé odvětví bio potravin je zdiskreditováno," prohlásila ministryně zemědělství zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska Bärbel Höhnová. Kontaminované krmivo odebíraly stovky bio farem po celém Německu, drůbež, vejce a výrobky z nich byly prodávány pod značkou „Bioland" a „Naturland". Naštěstí množství Nitrofenu nebylo takové, aby ohrožovalo zdraví konzumentů, nicméně značka „bio“ byla poškozena.
Zatím není jasné, jak se pesticid do obilného krmiva dostal. Předseda braniborského rolnického svazu Dieter Nieschke potvrdil, že státní kontroly jakosti a čistoty jsou u bioprodukce velmi přísné. Případ si vysvětluje tak, že „ve hře jsou tady příliš velké peníze", protože „zákazníci reagují velmi citlivě už jen při pouhém podezření".

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down