Biodiesel ze žluklého oleje a kadáverů

V Rakousku vyvinuli novou technologii výroby ekologického paliva pro dieselové motory, která jako suroviny využívá žluklé potravinářské oleje, řepku a kadávery zvířat. Linka byla v rakouském Klagenfurtu uvedena do provozu v pátek Dosavadní investice do zařízení dosáhly 11 milionů eur.

Jde o ryze rakouskou technologii, vyvinutou korutanskými a štýrskými firmami s cílem snížit závislost na nespolehlivých ropných zdrojích. Spuštěná výrobna má kapacitu 25.000 tun bionafty ročně, v případě větší poptávky bude možné toto množství zdvojnásobit. Kolik z toho vznikne zpracováním zvířecích zdechlin, informace neuvádějí; podle odborníků lze ze zvířat k tomuto účelu využít pouze čistý živočišný tuk.
„Tímto jsme zahájili cestu k nové energetické budoucnosti, v níž se bude zodpovědně zacházet s domácími surovinami,“ prohlásil podle agentury při zahajování provozu korutanský zemský hejtman Jörg Haider.
napříště Všechny zemské orgány včetně institucí pobírajících státní subvence budou podle jeho slov povinny přejít na vozidla upravená pro spotřebu biodieselu. Zejména při nákupech nových aut bude třeba brát zřetel toto hledisko.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *