01.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bioveta zbavila Českou republiku vztekliny

Díky vysoce účinným vakcínám vyráběným v a. s. Bioveta se v ČR již 4 roky neobjevila vzteklina.

Naposledy ji veterinární lékaři zaznamenali v roce 2002 u lišky ulovené na Trutnovsku. Proti roku 1989, kdy se u zvířat vyskytlo 1500 případů, je to výrazný obrat. „Biocan R je přípravek používaný k očkování psů, koček a dalších domácích zvířat,“ vysvětluje ředitel společnosti Libor Bittner. Ještě větší úspěch má orální vakcína Lysvulpen, určená k imunizaci volně žijících lišek. Zatímco u domácích zvířat se díky povinné vakcinaci vzteklina přestala vyskytovat, lišky se staly hlavním šiřitelem tohoto onemocnění. „Od roku 1992, kdy se začalo s celoplošnou vakcinací Lysvulpenem, vzteklina prakticky zmizela i z volné přírody,“ dodává ředitel Biovety. Při každoroční jarní a podzimní orální vakcinaci lišek bylo především letecky položeno 34 milionů návnad. Návnada je z krmivové směsi a obsahuje blistr (aluminiovoplastovou tobolku) s vakcínou, která vyvolává u lišky imunitu vůči viru vztekliny, a to po dobu nejméně jednoho roku. Česká cesta boje proti vzteklině je v současné době prezentována na mezinárodní konferenci v Paříži. „Naše vakcína Lysvulpen je špičkovým produktem, který úspěšně prodáváme do deseti dalších evropských zemí,“ říká ředitel marketingu a prodeje Biovety Marek Vystavěl.

Bioveta chrání psy a kočky proti lymské borrelióze

Bioveta vyvinula dva speciální preparáty, jimiž lze čelit tomuto onemocnění, přenášenému klíšťaty. Biocan B určený psům a Biofel B kočkám zaručují až roční imunitu vůči borelióze a současně snižují riziko přenosu tohoto nebezpečného a obtížně léčitelného infekčního onemocnění na lidi. „Vakcína se aplikuje kočkám a psům od stáří 12 týdnů. Chrání zvířata před nákazou a ta se pak nestávají novým zdrojem infekce. V kombinaci s dalšími antiparazitárními přípravky proti klíšťatům tvoří komplexní ochranu psů a koček proti lymské borelióze,“ upřesňuje ředitel Biovety.
Firma sídlí v Ivanovicích na Hané. V současné době nabízí přibližně 150 druhů výrobků, určených pro prevenci a léčbu onemocnění hospodářských a domácích zvířat. Exportuje je do téměř 50 zemí. Bioveta zaměstnává kolem 300 lidí. V roce 2006 vykázala zisk po zdanění 75 milionů korun a obrat 450 milionů korun. Úspěšně si vede i v prvních měsících letošního roku.
Bioveta, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down