Biovýrobky v EU

Nové logo

Novým evropským logem budou muset být od 1. července 2010 povinně označeny všechny balené výrobky bioproduktů, z členských zemí Evropské unie.
Kromě unijního loga budou moci výrobky nést i národní (u nás) biozebra či soukromé značky jako doposud. Logo Evropské unie bude mít evropské hvězdy seskupené do tvaru listu na zeleném pozadí. Logo bude symbolizovat přírodu a Evropu. Spotřebitelé se budou lépe v nabídce ekologických produktů orientovat.
Bioprodukty „dovezené“ ze zemí mimo EU nebo na území unie pouze „balené“ novým logem označeny být nemusí.
S jednotným logem se na obalech výrobků bude nově povinně objevovat také údaj o původu surovin, ze kterých se produkt skládá. V případě surovin pocházejících výhradně ze států EU budou obaly výrobků označovány „zemědělská produkce v EU“.
V případě surovin pocházejících z třetích zemí budou produkty označovány „zemědělská produkce mimo EU“. Aby mohl být výrobek logem označen, musí pocházet minimálně 95 procent surovin, z nichž je vyroben, z ekologického zemědělství.
Pokud budou použité suroviny z jedné země, může být na obalu označení EU nebo mimo EU.
Spotřebitelé se budou v následujících měsících či letech setkávat také s bioprodukty vyrobenými na území unie, které nebudou novým logem označeny. Toto zboží bylo vyrobené nebo balené před 1. červencem 2010.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *