28.05.2019 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Blíží se rok 2020 a povinné čipování psů. Co mu říkají veterináři?

„Novela veterinárního zákona přináší od příštího roku povinnost očipovat všechny psy. Co to bude znamenat? Tři věci: pro veterináře zřejmě více práce, pro chovatele a i útulky několik stovek navíc a pro státní veterinární dozor snazší odhalování nelegálních chovů, tzv. množíren“, soudí Radka Vaňousová, prezidentka Komory veterinárních lékařů.

Diskuse k tématu množíren a k povinnému označování chovaných psů vyústily nyní ve veterinárním zákoně v jasnou povinnost. Již v loňském roce na tuto skutečnost KVL upozorňovala
a upozorňuje i nyní, neboť k 1. 1. 2020 mají být všichni psi načipováni.

 

Kdo navštíví veterinární ordinaci, bude tam moci spatřit upozornění na povinnost čipovat, a to na plakátě, který vydala Komora veterinárních lékařů.

 

Za nedodržení povinnosti stanoví novela veterinárního zákona pokuty, ale to je již věcí státního veterinárního dozoru. Přes všechny možné výhrady k povinnému nezaměnitelnému označování zvířat je třeba dle KVL vyzdvihnout pozitiva: zkontrolovat, zda bylo zvíře povinně vakcinováno, popřípadě jakou vakcínou, zjistit majitele, či chovatele, a tak třeba i lépe dohledat nelegální podnikatelské chovy. Naopak v  případě, že chovatel tuto povinnost nedodrží a jeho pes poraní člověka, bude s ním zahájeno správní řízení, protože pokud zvíře nebude načipované, nemá platnou vakcinaci proti vzteklině.*

 

Josef Duben

PR KVL

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, po přečtení informace k čipování psů, které bude povinné od 1.1.1920 mám tento dotaz" Mám psa tetovaného 14.8.2014 . Tetování je čitelné a je zapsané i v očkovacím průkaze. Podle nového nařízení by v tomto případě byla pro mne povinnost nechat psa ještě očipovat. Není mi jasné proč osvobození od čipování povinné jen do roku 2011. Rozuměla bych tomu , že by měla být povinnost čipovaní netetovaných psů být až od roku 1920. V našem městečku není veterinář,ale na očkování jednou v roce je zajištěn městským úřadem. Pro staré lidi, kteří nemají vlastní dopravu budete toto nařízení velmi problematické. A dále jsem četla informaci, že neočipovaného psa veterinář nesmí oočkovat. A tak si myslím, že naši zákonodárci nemyslí na lidi z vesnic,, protože všechna nová nařízení nám komplikují život.

  2. Lidé kteří žijí na hranici chudoby a mají psa, kde vezmou peníze na čip? Budou se psů hromadně zbavovat a to nejen tím,že je dají do útulku, budou je zabíjet a nechávat je někde napospas osudu. Myslel někdo i na tyto důsledky slavného zákona o čipování? A množírny tohle neřeší!

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down