05.09.2007 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bluetongue v sousedním Bavorsku

Okresy Sokolov, Cheb a Tachov spadají do pásma dozoru.

Bluetongue se šíří po Evropě směrem od západu, od Belgie, Nizozemska, Lucemburska, částečně do Francie, a dále na východ. Naposledy bylo toto onemocnění naší republice nejblíže v lednu v Dolním Sasku, nyní v Bavorsku. Tiplíci se sice drží v okruhu několika kilometrů, ale poryvy větrů je mohou zanést na velké vzdálenosti. Proto se také kromě dvacetikilometrového pásma okolo ohniska vymezuje ochranné pásmo do vzdálenosti 100 kilometrů, na které navazuje pásmo dozoru zasahující do vzdálenosti 150 kilometrů od ohniska. V těchto pásmech pak platí pro chovatele zejména zvýšená opatrnost a omezení přesunu zvířat.
V případě výskytu katarální horečky ovcí v sousedním Bavorsku zasahuje pásmo dozoru částečně i na území Karlovarského a Plzeňského kraje. Proto budou v některých okresech zmíněná omezení platit. Půjde o okresy Sokolov, Cheb a Tachov. V souvislosti s tím obě KVS vydávají v souladu s legislativou mimořádná veterinární opatření, tj. stanoví opatření platná pro pásmo dozoru. Zvířata v pásmu dozoru mohou být přesunována jen po splnění stanovených podmínek (např. po laboratorním vyšetření a po ošetření insekticidy).

V souvislosti s výskytem katarální horečky ovcí v Německu v loňském roce a na začátku letošního roku zahájila SVS ČR sérologické vyšetřování zvířat v příhraničních oblastech. Všechna dosud provedená vyšetření byla negativní (šlo o 47 hospodářství a 533 vyšetřených zvířat).

Stručně lze uvést, že by chovatelé měli při jakékoli podezřelé změně zdravotního stavu zvířat spolupracovat se svými soukromými veterinárními lékaři a případně hlásit tuto skutečnost místně příslušné krajské veterinární správě. V případě potvrzení katarální horečky v některém chovu by místně příslušná krajská veterinární správa přijala konkrétní mimořádná opatření, obdobná jako nyní přijali veterinární lékaři v Německu. Státní veterinární správu ČR by samozřejmě taktéž informovala ostatní členské země EU, zejména o přijatých mimořádných veterinárních opatřeních (o vyhlášení ochranných pásem, zákazu přesunu živých zvířat a zákazu obchodu se živými přežvýkavci). Je třeba dodat, že chovy by nebyly likvidovány.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down