Boj proti rezistenci vůči antibiotikům musí začít v chovech

Podle Evropského parlamentu by nasazení antibiotik u zvířat měl vždy schvalovat veterinární lékař, a nemělo by se stávat, že zvířata dostanou léky jen na přání chovatele. Evropská komise navrhla omezení užívání antibiotik u zvířat už před dvěma lety, ale poslanci rozhodli směrnici ještě zpřísnit oproti původnímu znění .

 

Nejde jen o zákaz přidávání antibiotik do krmiv, ale obecně o ukončení praxe preventivního podávání antibiotik v chovech, kde zrovna nejsou nemocná zvířata. Rozšířená praxe podávání antibiotik zdravým zvířatům v zemědělských chovech musí skončit. Na tom se dohodli europoslanci, kteří jednoznačně podpořili přísnější znění pravidel pro užívání veterinárních léčivých přípravků. Podle expertů antibiotika podávaná zvířatům preventivně nebo kvůli jejich rychlejšímu váhovému přírůstku ohrožují potenciálně i lidské zdraví, protože zvyšují riziko odolnosti bakterií vůči lékům.

Vzhledem k tomu, že Světová zdravotnická organizace (WHO) oznamuje, že se pomalu posouváme k post-antibiotické éře, v níž odolnost na antibiotika způsobí ročně více úmrtí než rakovina, je nejvyšší čas, abychom přijali energická opatření a řešili problém od samého počátku,“ uvedla autorka návrhu, francouzská europoslankyně Françoise Grosseteteová z lidovecké frakce EPP. „Boj proti rezistenci vůči antibiotikům musí začít v chovech. Přejeme si, aby čistě preventivní užívání antibiotik skončilo,“ dodala.

Lékaři i veterinární lékaři dlouhodobě varují, že nadměrné užívání antibiotik může způsobit rezistenci bakterií vůči podávaným lékům, což by znamenalo, že při některých infekcích už nebude organismus na léčbu antibiotiky reagovat. To může být v některých případech velmi nebezpečné, či dokonce smrtelné. Odolnost vůči některým antibiotikům u člověka mohou vyvolat i rezidua antibiotik v potravinách, např. v mase aj.

Česká Státní veterinární správa již v loňském roce varovala před rizikem vzniku rezistence u zvířat i u člověka. V České republice se spotřeba antibiotik v chovech hospodářských zvířat v posledních letech zvýšila. V letech 2012 až 2015 vzrostl prodej veterinárních antibiotik o pět procent.*

 Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *