10.12.2001 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bolest a její ovlivnění u zvířat

Firmu Pfizer a její produkty zná snad každý veterinární lékař. Málokdo však ví, že tato firma aktivně pracuje na výzkumu tlumení bolesti u zvířat. Právě na toto téma uspořádala ve spolupráci s Českou asociací malých zvířat v Kongresovém centru v Praze seminář.
Jako přednášející byli pozváni prof. A. Nolan, děkanka univerzity v Glasgow, prof. J.Ried a prof. S. Carmichael.

Přednášející se ve svých příspěvcích zabývali podstatou bolesti, jejím hodnocením, terapeutickým ovlivněním, tlumením bolesti před, během a po operaci a bolestí spojenou s chronickým onemocněním.
Bolest u zvířat hodnotíme podle vlastního cítění ve stejné situaci a dále se musíme řídit vlastním pozorováním zvířete. Právě na univerzitě v Glasgow se pokusili o vytvoření multidimenzionální stupnice bolesti pomocí body language, tzv. kompozitní škálu bolesti. Při ní hodnotíme chování v kotci, vokalizaci, zájem o místo, ze kterého bolest vychází, celkové chování při pohybu, postoj, reakci na ránu a celkový dojem ze zvířete.
Samotní účastníci měli možnost vyzkoušet si své pozorovací schopnosti na deseti video ukázkách psích pacientů. Pomocí jednoduchého hlasovacího zařízení se měli nejprve rozhodnout, zda pacient trpí bolestí nebo ne, a v případě kladné odpovědi, vyjádřit stupnicí 1 – 10 její intenzitu. V závěru byly výsledky porovnány s výsledky veterinářů ve Velké Británii.
Problematika bolesti vešla v širší povědomí v humánní medicíně teprve v 90. letech minulého století a také veterinární lékaři by si měli uvědomit, že existuje i u zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down