22.04.2008 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Březnová kontrola vajec

V rámci přijatých opatření bylo dodavatelům vráceno celkem 1 542 240 vajec.

Po celý březen probíhala ve všech krajích ČR kromě normálních rutinních kontrol cílená kontrolní akce na obchodování s vejci. Ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR ji vyhlásil právě v období předvelikonočním a velikonočním, kdy je o tuto komoditu zvýšený zájem.

Od konce února do konce března se inspektoři krajských veterinárních správ zaměřili na kontrolu označování vajec, označování obalů, na jakostní znaky vajec (čistota, nepoškozenost skořápek, přítomnost cizích látek a pachů), na kontrolu data minimální trvanlivosti a u barvených vajec na označování, data minimální trvanlivosti, identifikační označení a na použitá barviva.

Celkem bylo provedeno 82 kontrolních akcí, při kterých byla v kontrolována čerstvá vejce a vejce barvená. Byla kontrolována vejce původem ze Slovenska, Polska, Estonska, Německa, Holandska, Dánska, Itálie a Španělska. Závad nebylo zjištěno mnoho, ve 3 případech špatně značené obaly (Španělsko, Slovensko, Německo), v jednom případě neoznačená vejce (Španělsko) a ve 2 případech znečištění nad povolenou míru a porušení skořápek (Polsko). U barvených vajec inspektoři závady nezjistili.

V rámci přijatých opatření bylo dodavateli vráceno celkem 1 542 240 vajec. Šlo o tři zásilky ze Španělska a dvě z Polska. V jednom případě bylo uloženo zlikvidovat 5 340 vajec v asanačním podniku, zásilka byla ze Slovenska. Dvakrát byla uložena pokuta v celkové výši 20 000 korun. O přijatých krocích byla též v souladu s nařízením Komise (ES) č. 557/2007 informována Evropská komise.

Z uvedených zjištění lze vyvodit, že obchodníci s vejci se nedopustili výrazných pochybení, ve všech případech šlo o technické problémy (zejména o označování). V žádném případě nebylo shledáno takové pochybení, které by přímo ohrozilo zdraví zákazníků.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down