09.02.2007 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Británie odvrací paniku spotřebitelů z ptačí chřipky

OIE považuje za možné, že nákaza byla zavlečena transportem chovných zvířat.

Postižený britský agrokoncern Bernard Matthews má závody také v Maďarsku. Británie v souvislosti s epidemií ptačí chřipky, která vypukla minulý týden na krůtí farmě v hrabství Suffolk, nyní čelí panice spotřebitelů a obavám řadových občanů o své zdraví. Odborníci v médiích opakovaně ujišťují, že lidem při běžné hygieně prakticky nic nehrozí. Také veterinární specialisté EU vyjádřili plnou spokojenost s opatřeními proti ptačí chřipce, která dosud byla přijata.
Virus zjištěný v Británii je vysoce patogenního typu H5N1 s asijským kmenem a odpovídá viru, který byl v lednu zjištěn v Maďarsku.
Jiný názor má britský ministr životního prostředí VB, který za nejpravděpodobnější považuje přenos viru divokým ptákem. Další britští odborníci jsou sice vůči této hypotéze opatrní, ale komise 27 odborníků Evropské unie dospěla k názoru, že britská nákaza s maďarskou pravděpodobně nesouvisí. Británie dnes ráno předložila podklady, které nenaznačují, že by byla infekce zavlečena z Maďarska. Podle něj se dosud prověřuje možnost, že chorobu přenesli divocí ptáci, ale zatím se v Británii nenašli žádní, kteří by byli virem H5N1 nakaženi.
Britské ministerstvo zdravotnictví dalo na doporučení svých poradců a zvýšilo zásoby protivirového léku Tamiflu. Občany však nadále ujišťuje, že pro lidi nepřináší ptačí chřipka prakticky žádné nebezpečí. Odborníci poukazují na to, že v Británii jsou podmínky odlišné od Asie, kde k přenosu nákazy na člověka v minulosti došlo. Zdůrazňují, že lidé se konzumace drůbeže nemusejí bát, protože náležitě tepelně připraveným drůbežím masem nebo vejci se ještě nikdy virus na člověka nepřenesl.
Firma Bernard Matthews PLC, jejíž chov byl virem H5N1 postižen, nechala porazit již 160.000 krůt. Odmítá však sdělit, jaké finanční ztráty jí nákaza způsobila; odborníci podle AP předpokládají, že musí jít do milionů liber. Prodej drůbeže totiž může být postižen dlouhodoběji, a to nejen u výrobků této firmy. Zatím obchodní řetězce nehlásí žádný viditelný úbytek zájmu o drůbež, loňské epidemie N5N1 na kontinentu ale pokles zájmu nakonec vždy přinesly. Ve Francii to bylo o 30 procent a v Rumunsku, kde se epidemie projevila z evropských zemí nejsilněji, to bylo dokonce o 80 procent.
Japonsko a Rusko již v pondělí preventivně zakázaly dovozy veškeré britské drůbeže. Množí se obavy, že další země budou následovat, ČR o tom ale neuvažuje. Podle Státní veterinární správy zaručují britská opatření, stejně jako v ČR podle unijních norem, že se na trh nemůže dostat nic závadného.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down