Britští vědci budou sledovat predispozice psích chorob

Britští vědci se rozhodli provést dosud nejrozsáhlejší sledování predispozicí k onemocněním u psů. Informace o zdravotním stavu svého psa, o jeho vrozených vadách, ale i údaje o zdraví a příčině úmrtí předchozích zvířat poskytne více než 70 tisíc majitelů čistokrevných plemen. Údaje by měly být shromážděny v srpnu.

Výzkum by měl přinést užitečné informace o výskytu nemocí typických pro jednotlivá plemena a odborníci by dokonce mohli pomocí znalosti genů a šlechtění čistokrevné psy některých nemocí zbavit. Vědci si také slibují, že bude možné podrobně sledovat výsledky a případná zlepšení zdravotního stavu zvířat.
Pokus odstranit typické nemoci probíhá s labradory. Vědci však k úspěchu potřebují znát mnohem více dat a mít k dispozici specifičtější test DNA k odhalování genetických poruch. Rozsáhlý průzkum také může zjistit, jestli se některým plemenům vážné choroby vyhýbají.
Na nové údaje však nečekají jen milovníci psů, ale i vědci zkoumající lidské geny. Tvrdí, že porovnáním lidského a psího genetického kódu by se mohlo podařit identifikovat konkrétní genové nepřesnosti, které pak způsobují vážné nemoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *