02.01.2003 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brněnská zoo rozšíří stádo sobů

Deset sobů polárních chce brněnská zoologická zahrada umístit v nové expozici severské zvířeny Beringia. Zatím má zoo jen jednoho samce z vídeňské zoo.

„V únoru by měly přibýt dvě samice z Vídně. Sobi jsou pro své specifické nároky potravní i hygienické málo chováni v zahradách," řekl ČTK zoolog Bohumil Král z brněnské zahrady. Brněnští zoologové jednají také se zoologickou zahradou ve Stockholmu o poskytnutí tří kusů, o příjezdu dvou samic vyjednávají i s kolegy z Německa. „Menší počet těchto zvířat než deset je nevhodný, sobi vytvářejí v přírodě tisícová stáda," uvedl Král.
Sobi se zejména v zimním období živí lišejníky, které jsou v Evropě přísně chráněny, proto se musí používat náhradní krmení. „Jediné řešení je používat speciální granule," uvedl Král. Kromě Brna jsou v České republice sobi jen v zahradách v Praze, Olomouci a Chomutově.
Zoologové podle něj rozeznávají 20 poddruhů soba polárního. Tato zvířata žijí v tundrách a lesotundrách Aljašky, severní Kanady a Asie. Dorůstají délky až 2,2 metru a hmotnosti až 300 kilogramů.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down