22.09.2008 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brusel žádá humánnější zabíjení zvířat na jatkách

Návrhy nejsou konkrétní, nepřináší změny dosavadních metod, zvyšují administrativní zátěž.

Zvířata v Evropské unii by měla v budoucnosti při cestě na jatka trpět méně než dosud. Alespoň podle představ Evropské komise, která zveřejnila návrh, jenž má vést k humánnějšímu zabíjení dobytka či drůbeže. Pro jatka však nepřináší změny usmrcujících či omračujících metod, ale zvyšuje pouze jejich administrativní zátěž. Oblíbených domácích zabijaček se navrhované opatření netýká vůbec.
Pokud by nové nařízení nakonec získalo podporu členských států EU, na každých jatkách by musela nově vzniknout funkce pro osobu, který by měl na starosti jen "blaho" zvířat. Každý členský stát by navíc musel zřídit výzkumné centrum, které by mělo na starosti mimo jiné kontrolu jatek. "Společnost má povinnost zajistit, aby zvířata při cestě na jatka netrpěla stresem a celý proces pro ně byl bezbolestný," řekla novinářům eurokomisařka Andrulla Vasiliuová.
Na jatkách je každý rok poraženo 360 milionů prasat, ovcí, koz a dobytka. Počet poražených kusů drůbeže se počítá v miliardách. Dalších 25 milionů zvířat je poraženo nikoliv kvůli masu, ale kvůli své kožešině. Tyto čísla pravidelně vzbuzují pohoršení u nejrůznějších aktivistů, kteří snahu komise již přivítali, byť jim vadí, že nadále povoluje některé metody usmrcení či omráčení.
"Tyto návrhy jsou krokem správným směrem a pomohou milionům zvířat. V civilizované společnosti je nepřípustné, aby zvířata trpěla během svých posledních okamžiků," sdělila ČTK šéfka evropského sdružení Eurogroup for Animals Sonja Van Tichelenová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down