21.05.2003 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

BSE v Kanadě potvrzeno

Velkou ránu pro kanadské farmáře zřejmě znamená včerejší oznámení, že se potvrdil první případ bovinní spongiformní encefalopatie – BSE – v Kanadě, a to v provincii Alberta. Jde o první případ na Americkém kontinentě. Osmiletá kráva ze stáda 150 kusů byla poražena již 31. ledna, nikomu se však nechtělo věřit, že by opravdu šlo o BSE. Poslední kontrolní vyšetření, které mělo předchozí zjištění potvrdit, bylo provedeno v pátek ve Velké Británii a, bohužel, pozitivní výsledek byl oznámen včera, 20. května.

Z veterinárního hlediska není jasné, jakým způsobem se mohlo zvíře nakazit, a zřejmě i v Kanadě budou probíhat vzrušené diskuse, jak to bylo možné. Vzhledem k tomu, že k nakažení došlo před skoro osmi lety, lze nyní těžko s jistotou říci něco určitého, podobně, jako tomu bylo u nás i v dalších státech, kde je výskyt BSE sporadický a masokostní moučky nebyly v krmení pro skot používány.
Každopádně okamžitě zakázaly dovoz kanadského hovězího masa USA a Japonsko, přičemž roční vývoz hovězího masa z Kanady do USA se pohyboval kolem půl třetí miliardy dolarů. Prakticky 70 % produkce totiž směřovalo z Kanady právě do Spojených států.
Informace o první šílené krávě v Kanadě vzápětí zatřásla trhem hovězím, okamžitě též klesly akcie některých nadnárodních firem a ceny hovězího masa na burze v Chicagu rovněž výrazně poklesly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down