19.04.2004 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude jich deset

V pátek bylo vysloveno na základě rychlých testů, které provedli ve Státním veterinárním ústavu Olomouc podezření na desátý případ BSE v ČR. Jde o krávu, která je starší než šest let, (77 měsíců) z okresu Ústí nad Orlicí, z obce Dolní Dobrouč, chovatel Silyba, a.s.

Toto podezření musí ještě potvrdit imunohistochemický test, jehož výsledky očekáváme v polovině příštího týdne, nicméně předpokládáme, jako u předchozích případů, že toto podezření bude potvrzeno. Nyní se zjišťuje tzv. kohorta, kterou bude nutné v souladu s veterinární legislativou z diagnostických důvodů utratit. Vzhledem ke stáří nemocné krávy lze podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR očekávat na základě předběžných informací krajské veterinární správy, že by tato kohorta neměla na rozdíl od předchozích případů být velká a měla by se pohybovat okolo 65 kusů.
Dosud bylo od počátku roku 2001 u nás vyšetřeno přes 550 000 vzorků mozku krav uhynulých a utracených ve stáří nad 24 měsíců a poražených nad 30 měsíců stáří. Poslední devátý případ byl v ČR zaznamenán 17. 1. letošního roku v Trstěnicích na Svitavsku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down