21.09.2004 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burk R. L., Feeney D. A. Small Animal Radiology and Ultrasonography: A Diagnostic Atlas and Text (Rentgenologie a ultrasonografie malých zvířat: diagnostický atlas a text). Philadelphia; W.B. Saunders, 2003:740. 3. vydání. ISBN 0-7216-8177-8.

Kombinace rentgenologického a ultrasonografického vyšetření představuje ve veterinární medicíně často používanou a relativně úspěšnou metodiku k dosažení diagnózy.

Obě metody se vzájemně nenahrazují, pouze se velmi účelně doplňují. Většina autorů také tuto kombinaci doporučuje jako nejsnadněji přístupnou techniku diagnostického zobrazování. Kniha je pojata velmi didakticky a po krátkém úvodu do fyzikálních principů obou metod následují velmi zajímavé kapitoly o indikacích k oběma technikám, systematickému postupu při interpretaci, způsobech hodnocení abnormalit a vytváření diferenciálních diagnóz. Následuje pět velkých tematických bloků, které představují vyšetřované anatomické struktury – hrudník, břicho, apendikulární skelet, lebku a páteř. Každá z těchto velkých kapitol začíná poučením o dosažení co nejlepší technické kvality zobrazení, přípravě pacientů na vyšetřování, polohování, systematickém postupu při vyšetření a normálním vzhledem vyšetřovaných anatomických struktur. Následuje podrobný a logicky řazený popis patologických nálezů na jednotlivých částech popisované části těla, který je doprovázen velkým množstvím rentgenogramů a o něco menším počtem sonogramů. Každý obrázek je v poměrně vysoké kvalitě zhotovení a je podrobně popsán. Každý tematický blok je ukončen rozsáhlým seznamem literatury, odkud je možné čerpat již velmi konkrétní informace. Kniha je ukončena podrobným rejstříkem včetně rejstříku obrazové dokumentace. Učebnice není určena začátečníkům ať už v jednom, či druhém oboru. Jednoznačně se není možné začít z této publikace učit ultrasonografii, přestože autoři tuto ambici naznačují. Dílo se může stát vynikajícím zdrojem informací pro ty, kteří již mají určité zkušenosti z obou oborů, vlastní retgenologický a ultrazvukový přístroj a necítí nepřekonatelnou preferenci k jedné z metod. Textová část publikace je nicméně velmi rozsáhlá a vyžaduje čas na studium. Přesto je nutné zdůraznit, že praktický aspekt podávaných informací zde převažuje nad všemi obtížemi spojenými s překonáním dlouhých textových pasáží a studiem popisu obrazové dokumentace.

MVDr. Martin Grym

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down