19.04.2002 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Byla schválena první vakcína proti FIV

Americké ministerstvo zemědělství schválilo výrobu a používání první vakcíny proti viru kočičí imunodeficience (FIV). Vakcína bude pro veterinární lékaře dostupná v létě.

Patent vlastní kalifornská univerzita, licenci na výrobu má Fort Dodge Animal Health. Niels Pedersen, ředitel centra pro zdraví zvířat a odborník na retrovirová onemocnění a poruchy imunity uvedl, že tato vakcína je první, která zajišťuje efektivní ochranu proti tomuto onemocnění.
Pedersen a imunolog Yamamoto izolovali virus kočičí imunodeficience poprvé v roce 1986 a společně začali pracovat na vývoji vakcíny. Jedná se o inaktivovanou vakcínu, která stimuluje imunitní odpověď organismu, bez nebezpečí propuknutí onemocnění. Vakcína obsahuje dva různé typy viru, jeden severoamerický a druhý z Asie.
Ve studii, která byly provedena za účelem zjištění účinnosti vakcíny, byly kočkám aplikovány tři dávky a za rok revakcinovány odlišnou varietou viru. Z celkového počtu vakcinovaných zvířat bylo 67 % chráněno proti infekci, zatímco u nevakcinovaných koček 74 % onemocnělo. Studie dokazuje, že vakcína zaručuje ochranu proti onemocnění po dobu nejméně jednoho roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down