Celníci kontrolují dovoz medu

Med deklarovaný jako český obsahuje antibiotika, jejichž přítomnost v medu je v Evropské unii zakázaná (Státní zemědělská a potravinářská inspekce, SZPI). Celní správa nyní prošetřuje veškerý import této komodity.

SZPI zveřejnila 25 šarží medu společnosti Včelpo, které obsahovaly látky, jejichž použití je pro léčení včel v Evropské unii zakázané. Antibiotika se do medu pravděpodobně dostala v příměsi ze zahraničního medu. Většina medů byla označena jako český výrobek. Po prvních dvou vyšetřených pozitivních vzorcích následovalo odhalení dalších 19 medů, nyní byla potvrzena léčiva v dalších čtyřech vzorcích medu. Inspekce odebrala v tržní síti 16 vzorků medu od zahraničních výrobců. Doposud bylo vyšetřeno pět vzorků, které vyhovovaly normě.

Včelpo, které vlastní Český svaz včelařů (ČSV), je podporováno dotacemi z ministerstva. Předsednictvo republikového výboru ČSV odvolalo dozorčí radu na konci listopadu, v prosinci bude zvoleno nové předsednictvo firmy. Český svaz včelařů zjišťuje, jakým způsobem se do medu antibiotika dostala, a který dodavatel prodal společnosti med označený za český. Prodej všech výrobků od Včelpa je nyní zakázán.

Společnost bude skladovat kontrolní vzorky od každého dodavatele a své výrobky bude více kontrolovat.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *