18.05.2009 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celostátní akce – vakcinace proti katarální horečce ovcí

Vakcinace probíhá podle plánu

Do konce dubna byl vakcinován všechen skot, ovce a kozy. Nyní se pokračuje s vakcinací odrostlých mláďat, tj. telat, jehňat a kůzlat.
Na základě monitoringu můžeme potvrdit, že virus katarální horečky ovcí se na našem území šíří a infikuje zvířata. Díky letošním příznivým podmínkám se přenašeči – tiplíci v přírodě hojně vyskytují. Vzhledem k vakcinaci nedochází u zvířat k rozvoji klinických příznaků a nejsou zaznamenávány žádné ztráty a výpadky produkce. Proti bluetongue vakcinují také okolní státy, například Německo či Rakousko.
V rámci celostátní vakcinace proti katarální horečce bude letos aplikováno 2 900 000 dávek vakcíny za zhruba 70 milionů korun, přičemž počítáme s příspěvkem z EU ve výši 790 tisíc euro. Vakcinováno bude zhruba 1,5 milionu zvířat.
Kdyby Státní veterinární správa ČR za podpory Ministerstva zemědělství ČR k vakcinaci nepřistoupila, znamenalo by to potýkat se s nákazou v mnohem větším měřítku, chovatelé by zaznamenávali velké ztráty, nemluvě o omezení obchodu.
Aby byla vakcinace efektivní, je třeba ji provádět minimálně tři roky. Po třech letech bude provedeno vyhodnocení. Na základě aktuální nákazové situace se pak rozhodne o případném pokračování.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down