14.09.2004 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena prasat opět vyšší

Asi o 1,5 koruny, na 38 korun za kilogram v živém, vzrostla na většině domácího trhu oproti minulému týdnu výkupní cena prasat. Důvodem zvýšení ceny je nedostatek vepřů a také vyšší spotřeba po prázdninách. Na pultech obchodů by se tak růst cen mohl projevit zdražením vepřového o pět až deset procent.

Předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser soudí, že spotřebitelské ceny by mohly stoupnout i o více než pět až deset procent. Záleží však na tom, zda se to řezníkům podaří prosadit. Pokud by se totiž masokombinátům nepodařilo prosadit úpravu cen vůči obchodním řetězcům, dostala by se řada z nich do těžkého ekonomického tlaku. Už při zdražení suroviny v červnu a červenci se to více méně nepovedlo, a proto se někteří zpracovatelé začali dostávat do červených čísel.
Centroodbyt předpokládá, že i v tuzemsku ještě cena mírně poroste a zastavit by se měla kolem 40 korun. V Německu, kde domácí chovatelé hledají odbyt v případě tlaku na snížení ceny v tuzemsku, tento týden stojí prasata 41 korun za kilogram v živém. Steinhauser upozornil, že chovatelé dostávají za vepře zaplaceno jako v Německu, ale konečným odběratelem je český spotřebitel, který má proti německému menší kupní sílu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down