27.01.2003 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena prasat pomalu stoupá

Cena jatečných prasat zřejmě již překonala nejhorší a začíná se pomalu zvyšovat. I tak je stále pod hranicí rentability, která představuje podle chovatelů 32 Kč za kilogram.

Odbytové družstvo Agropork, které zásobuje vepřovým asi čtvrtinu českého trhu, prodávalo minulý týden kilo prasete za 30 korun, což je o korunu více než předchozí týden. Jaký bude další vývoj cen prasat, není podle místopředsedy Agroporku Jaroslava Míla snadné odhadnout již proto, že současná evidence zvířat v chovech je poměrně nepřesná.
Ceny jsou nyní na úrovni, za kterou Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vykupuje živá prasata na vývoz. Právě intervenčnímu výkupu přičítá Míl nynější zvýšení poptávky a nárůst ceny a dále také tomu, že spotřebitelé proti očekávaným předpokladům v lednu poptávku nesnížili. Poznamenal však, že dotovaný výkup měl přijít již v listopadu a cena tím nemusela spadnout až k 25 korunám. Intervenční výkup začal 2. ledna a potrvá do konce března. Bude se týkat 4000 tun živých prasat a 500 tun selat.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down