04.07.2002 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena vepřového stále klesá

Výkupní cena vepřového masa klesla z lednových 37,3 korun za kilogram živé hmotnosti až na 32,6 korun v květnu. Rovněž spotřebitelské ceny vepřového klesly od počátku roku u některých partií i o deset a více korun na kilogram. Ministerstvo zemědělství předpokládá oživení obchodu nejdříve v září.

„Podle našich informací spotřebitelé výrazně nereagují na snížení cen v obchodní síti, jednak protože každoročně se projevuje výkyv spotřeby tohoto druhu masa v letních měsících směrem dolů, a jednak také proto, že ke snížení spotřebitelských cen dochází až v poslední době," uvedl Hugo Roldán z MZe.
Roli ve ztížení odbytu vepřového hraje podle něj také nově spuštěná dovozní kvóta ze zemí EU ve výši 6500 tun do konce roku. Podle Zemědělského svazu klesla již výkupní cena jatečných prasat pod 30 korun na kilogram, což je propad pod úroveň výrobních nákladů. Letošní bilanci zahraničního obchodu však MZe hodnotí jako podstatně lepší než loni. Za prvních pět měsíců roku ČR dovezla 7278 tun vepřového a vyvezla 6400 tun. Za stejné období roku 2001 import dosáhl 5677 tun a export 3994 tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down