15.04.2004 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Centroodbyt požaduje další zvýšení cen prasat

Stabilizovat cenu vepřového masa mezi 36 až 37 korunami za kilogram živé hmotnosti chce v letošním roce odbytové družstvo Centroodbyt. Jedná se o zhruba o tři- až čtyřkorunové navýšení oproti částce, kterou většina zpracovatelů nyní chovatelům platí. Uvažovaná cena 36 až 37 Kč za kg zaručuje rentabilitu asi pět procent.

Chovatelé prasat i přes úspěšný tlak na zvýšení farmářských cen na přelomu roku mají ve srovnání s Rakouskem i Německem ceny stále nižší.
Podle předsedy Centroodbytu Jana Veleby by se na pultech prodejen v tomto případě ceny výsekového masa mohly zvýšit odhadem o tři až pět Kč na kilogram. Do hranice 35 korun za kilogram v živém se údajně cena na pultech nemusí změnit ani o korunu. Informace zpracovatelů o velikonočním zdražení až o patnáct korun na kilogram bylo podle Veleby jen strašení spotřebitelů.
Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser se k nynější cenové situaci na trhu s vepřovým masem nechtěl vyjadřovat. Potvrdil pouze, že výsekové maso skutečně na pultech před Velikonocemi nepodražilo hlavně kvůli odmítavému stanovisku supermarketů.
Neochotu zpracovatelů zaplatit chovatelům za prasata více peněz považují farmáři za důsledek nezbytných investic do firem před vstupem do Evropské unie. Zpracovatelé prý odkládají platby za zvířata, protože peníze používají na úhradu investic.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down