Ceny vepřového podle ministra porostou

Do několika týdnů by podle ministra zemědělství Jaroslava Palase měly vzrůst výkupní ceny vepřového masa, a to díky nedávnému zásahu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Prezidium SZIF schválilo dotovaný vývoz 5000 tun jatečných prasat a 5000 selat a rovněž vyhlásilo podporu soukromého skladování maximálně 4000 tun vepřového.

Intervenční fond přitom určil, že příjemce vývozní dotace musí uhradit dodavateli minimálně 30 korun za kilogram jatečných prasat a 42,5 koruny za kilogram selat. Palas je přesvědčený, že rozhodnutí SZIF se dostaví během několika týdnů. Složitá situace na trhu s vepřovým masem je podle Palase v celé Evropě. Přetlak vepřového masa je nejen v nynějších zemích EU, ale i v kandidátských státech.
Nepříznivý cenový vývoj se podle zootechnika společnosti ZP Štěpánov na Olomoucku Miloslava Truksy nevyhýbá ani šlechtitelským chovům. Cena kvalitních chovných zvířat totiž klesá podobně jako u kusů určených na výkrm.
Předseda odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba již dříve odhadl, že po zásahu SZIF by se cena vepřového měla postupně zvednout z přibližně 25 korun na 30 korun za kilogram.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *