23.06.2011 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny zemědělských komodit se budou zvyšovat

Ceny zemědělských komodit ve srovnání s předchozí dekádou porostou. V období let 2011-2020 se do zvyšování cen promítne rostoucí poptávka po potravinách a pohonných hmotách, včetně zvyšování nákladů na energii.

Ceny hlavních zemědělských komodit by již neměly zaznamenat na rekordy z nedávné doby, protože rapidní růst cen byl příčinou zvýšené produkce (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj,OECD a Organizace OSN pro výživu a zemědělství, FAO).
V budoucí dekádě by se měly zvýšit ceny o 20 procent u obilovin (kukuřice), o 30 procent u masa (drůbeží). U většiny komodit by se měla zvyšovat průměrná reálná cena, u všech ceny nominální.
Produkce v zemědělství má růst v průměru o 1,7 procenta ročně. Příští týden se uskuteční v Paříži důležitý summit ministrů zemědělství skupiny předních ekonomik světa G20, kde se bude jednat o nestabilních cenách potravin..
OECD a FAO upozornily na rostoucí využívání obilovin pro biopaliva, které přispívá k růstu cenových tlaků. Do roku 2020 by biopaliva měla absorbovat 13 procent globální produkce hrubozrnných obilovin, převážně kukuřice, 15 procent rostlinných olejů a 30 procent cukru.
Tyto dvě organizace spolu s dalšími mezinárodními organizacemi vyzvaly země skupiny G20, aby ukončily podporu biopalivům, a pomohly tak udržet ceny potravin pod kontrolou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down