11.02.2002 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Černé porážky skotu se objevují stále

Současně platné znění veterinárního zákona ukládá chovatelům skotu porážet skot včetně telat pouze na jatkách. I přesto stále dochází k tzv. černým porážkám dobytka přímo v hospodářství, tedy mimo jatka. Kolik takových porážek během roku proběhne je těžké odhadnout, např. Okresní veterinární správa v Benešově řešila zatím pouze tři případy tohoto porušení zákona.

Jaký je důvod pro porážku skotu pouze na jatkách? Jatečné tělo, které není po poražení veterinárně vyšetřeno může být pro konzumenta zdrojem uhřivosti nebo jiných parazitárních onemocnění, v souvislosti s výskytem BSE chovatel riskuje trestný čin obecného ohrožení. Navíc při likvidaci specifického rizikového materiálu volí chovatel nejčastěji zakopání, při kterém hrozí nebezpečí kontaminace spodních vod. Za takovou porážku může pokuta činit až 300 000 Kč.
Současně platná ústřední evidence skotu by měla černým porážkám odzvonit. Pomocí ušní známky a průvodního listu by se mělo dát vysledovat narození, přesuny i úhyny zvířat. Podle Ivana Nováka, inspektora České plemenářské inspekce, se případy neevidovaných zvířat už vyskytují zřídka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down