08.11.2011 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Češi v Afghánistánu staví centrum na zpracování medu

Češi v afghánské provincii Lógar postaví pro místní včelaře centrum na zpracování medu. Uskutečněním projektu byl pověřen český Provinční rekonstrukční tým (PRT)
Centrum, které vznikne v hlavním městě Lógaru Púli Alam, poskytne kvalitní zázemí pro výkup, kontrolu kvality a zpracování medu a vosku. Včelařství je důležitý zdroj příjmu pro stovky rodin v celé provincii. Kontrola kvality medu a moderní technologie zpracování jsou tam však zatím málo známé.
"V současnosti je v Lógaru aktivní místní zemědělské družstvo, které se zabývá výhradně výrobou medu. Jedná se o zhruba 400 lidí, kteří mají tuto činnost jako hlavní pracovní náplň," říká Pavel Burian, zemědělský expert PRT v Lógaru. Zatím však podle něj v Lógaru ani okolních provinciích neexistuje podobné centrum, které by se zabývalo kvalitním zpracováním medu a vosku.
Budova, kterou postaví Češi, má sloužit mimo jiné k rozmnožování a šlechtění včel a jako prostor pro školení a kurzy. Díky projektu má vzniknout 20 nových pracovních míst.
Včelařství je tradičním odvětvím afghánského zemědělství, po letech konfliktů však jeho důležitost začala opět růst až nedávno. Český rekonstrukční tým už údajně vyškolil 100 lógarských včelařů, jimž zároveň dodal i základní vybavení. Včelařství bude rovněž jedním z oborů vyučovaných na střední zemědělské škole, kterou PRT v současnosti staví.
Právě v provincii Lógar má česká armáda díky působení PRT největší kontingent. Český PRT působí v provincii od března 2008 a české ministerstvo zahraničí počítá s jeho činností do konce roku 2014.
Civilní část PRT tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 292 příslušníků české armády. Hlavní oblasti aktivit PRT tvoří podpora vlády a bezpečnosti, ekonomického rozvoje a médií. Celkem Češi v Lógaru dokončili 157 projektů.
(zdroj ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down