21.01.2004 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Češi vedou v pašování vzácných zvířat a rostlin

Živá zvířata jsou podle mezinárodních statistik hned po drogách a zbraních třetím nejčastěji mezinárodně pašovaným artiklem. ČR je spolu s Polskem a Maďarskem významnou křižovatkou jejich nelegálních obchodů a podle generálního ředitelství cel Češi patří k nejzdatnějším pašerákům vzácné flóry a fauny ve světě.

Z naší republiky pak zásilky pašovaných zvířat a rostlin proudí zejména do Německa a Beneluxu. Přitom se Česká republika v roce 1992 připojila k Úmluvě o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), sepsané v roce 1973. Do konce roku 2003 se k Úmluvě CITES připojilo 164 států.
České pašeráky např. zadrželi v roce 1996 na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, když pašovali zvířata z peruánské metropole Limy do Prahy s mezipřistáním v Německu. Celníci objevili 137 živočichů, a to želvy, leguány, hady, kajmany a opice. Poslední velký případ pašování zvířat se odehrál koncem minulého roku, kdy s mírným trestem vyvázl u soudu v Austrálii 25letý český občan, který se v říjnu snažil nelegálně vyvézt ze země divoce žijící plazy. Soud v Sydney mu vyměřil tři měsíce nepodmíněně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down