10.04.2007 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika odmítá penále za nadlimitní zásoby

Evropská komise schválila dokument, podle něhož má Česká republika zaplatit penále 12,288 milionu eur za údajné nadlimitní zásoby zemědělských a potravinářských výrobků.

Nadlimitní zásoby měla ČR nashromáždit před svým vstupem do Evropské unie. Nové členské státy mají zaplatit celkově 41,1 milionu eur jako penále za nadlimitní zásoby. Ze všech postižených nových členských zemí má nejvyšší penále zaplatit Polsko (12,451 milionu eur), Česká republika je hned na druhém místě. Splátky mají být rozloženy do roku 2010, přičemž první má být uhrazena do konce května letošního roku.
První předběžně vyměřené penále v roce 2005 pro ČR bylo téměř 100 milionů eur. Po silné vlně odporu všech nových členských zemí, které zpochybnily výpočty pokut, snížila Evropská komise své propočty a pro ČR stanovila částku zhruba 44 milionů eur. Po dalších konzultacích, při kterých komise vzala v potaz specifické argumenty české strany, upravila loni v září penále na 19,2 milionu eur. Nakonec sankci snížila na 12,288 milionu eur. Penalizace se pro ČR týká těchto položek: drůbeží maso, konzervované žampiony, konzervované mandarinky a ananas, pomerančový džus a rýže. Již dříve byly některým novým členským zemím stanoveny sankce za nadměrné zásoby cukru. S nimi ale Česká republika problém neměla.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down