Česká vlajka jen na potravinách z ČR

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu zákona o potravinách. Novela zakazuje používání log u výrobků, které nepochází z České republiky. Novela by měla začít platit od poloviny roku 2016.

 

 

 

Potraviny, které se skládají z více surovin, budou muset být minimálně ze 75 procent z českých zdrojů.
Dosavadní označování českých potravin je velmi nepřehledné a chaotické. Někteří potravináři situace zneužívají a uvádí český původ, aniž by byla potravina v České republice aspoň vyrobena. Výrobci nebudou moci dávat na potraviny nápisy jako například Česká republika, česká kvalita, mapu nebo vlajku ČR, pokud nebude výrobek vyrobený u nás.

Ministerstvo navrhuje upravit i používání symbolů trikolóry nebo českého lva na potravinách. Měly by se také přesněji specifikovat podmínky pro používání slov přírodní, pravé či čerstvé.

Bylo zveřejněno logo, které si mohou výrobci potravin dát na své výrobky, pokud splní podmínky. Možnost používání upraví ministerská vyhláška. Logo vybírala ministerská komise ze stovky návrhů, nakonec se přiklonila k variantě české vlajky, pod níž je nápis Česká potravina.

Potraviny, které nemohou pocházet z českých surovin, například čokoládové výrobky, budou označeny: Vyrobeno v České republice. Podle evropské legislativy není povinné uvádět zemi původu u všech výrobků. Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích může být u falšovaných potravin uložena pokuta až deset milionů korun.*

Zdroj:www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *