23.10.2007 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český med je známý svou kvalitou

Nejen u nás, ale i v zahraničí je žádaným artiklem.

U všech potravin živočišného původu, podobně i medu uváděného do oběhu platí, že musí být výrobky patřičně označené. Vyhláška č. 76/2003 a zákon o potravinách stanoví, že podnikatel, který uvádí med balený ve výrobě, je např. povinen na obalu pro spotřebitele uvést obchodní jméno výrobce, a jeho sídlo, název druhu, v tomto případě med, množství, datum použitelnosti nebo minimální trvanlivosti a údaj o způsobu skladování.
Dále pak vyhláška 76/2003 v § 9 uvádí další požadavky: Například zemi původu, kde byl med získán, u směsi medů uvést, že jde o směs medů ze zemí EU, směs medů ze zemí mimo EU, popřípadě směs medů ze zemí EU a mimo EU.
Označení může být doplněno údaji o regionálním, územním nebo místním označení původu, názvem jednodruhový nebo smíšený; druhem rostliny, ze které snůška pocházela, přičemž med musí splňovat organoleptické, fyzikálně chemické a mikroskopické požadavky.
V každém případě musí být z označení medu možná dosledovatelnost, jak vyplývá z nařízení Evropské komise č. 852/2004.
Pokud pak jde o přímý prodej od včelaře, tzv. „ze dvora“, musí být med označen jménem chovatele, bydlištěm, množstvím, druhem medu a datem minimální trvanlivosti.
Z uvedeného je patrné, že i v případě medu má kupující práva a prodávající své povinnosti.
Pokud jde o med pouze český, měl by si spotřebitel uvědomit, že čeští včelaři spolupracují s naším státním veterinárním dozorem a mají zájem na dodržení odpovídající kvality.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down