07.11.2002 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český zemědělec na vstupu do EU neprodělá

Přímé platby zemědělcům, i když nižší, již byly přislíbeny. Komisař Evropské unie pro zemědělství Franz Fischler, který je nyní na dvoudenní návštěvě Prahy, v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že všechny propočty jasně ukazují, že čeští farmáři by na vstupu země do Unie vydělali dokonce i v tom případě, kdyby nedostávali vůbec žádné přímé platby.

Fischler v rozhovoru pro deník zároveň odmítl aktivity českých farmářů, kteří tvrdí, že vlastně nejsou proti vstupu do Unie, ale přesto vyhrožují, že vyzvou zemědělce, aby v referendu hlasovali proti členství, když se jim nepodaří prosadit jejich požadavky. Jediným výsledkem těchto aktivit podle Fischlera může být to, že přivedou české rolníky do maléru. Pokud by vinou zavádějících informací hlasovali občané venkova ve větší míře proti vstupu do Evropské unie, až přijdou na to, že volili řešení, které je pro ně nevýhodné, bude pozdě ronit slzy, řekl Fischler.
„Jestli si někdo myslí, že při takto vynuceném hypotetickém odkladu vstupu České republiky do Unie vývoj v agrárním sektoru pěkně počká, až se dosáhne lepší dohody, je to hluboký omyl. Změny jsou tu zcela neodvratné. A nezávisejí moc na naší vůli. Už kvůli tomu, že se schyluje k dalšímu kolu vyjednávání na půdě Světové obchodní organizace WTO. Po jeho ukončení bude muset Česko dostát - nezávisle na vlastním členství v Unii – zcela novým povinnostem. A vaší vládě proto nezbude než v zemědělství odbourávat státní podpory a subvence z veřejných zdrojů," upozornil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down