06.08.2002 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cesta se psem v EU bude jednodušší

Pouze potvrzení o očkování proti vzteklině bude stačit pro cestování s tzv. pet zvířaty mezi zeměmi EU. Nová norma, kterou se bude po prázdninách zabývat Evropský parlament, tak nahradí jednotlivé národní předpisy. „Je to velký pokrok proti dosavadnímu stavu, kdy platila velmi rozdílná pravidla. Zmírnění předpisů umožňují úspěchy při potírání vztekliny v zemích unie,“ uvedl člen Evropské komise David Byrne.

Jelikož proti návrhu nikdo z Evropské komise nevznesl vážnější připomínky, očekává se jeho přijetí. „Pro země unie, jež se rozhodly pro liberálnější přístup, znamená ale nová úprava závazek přísnějších kontrol na vnějších hranicích, aby se do EU vzteklina nezavlekla. Za poslední desetiletí se tam podařilo díky programu očkování volně žijících lišek snížit počet případů této nemoci ze 499 roku 1991 na pouhé tři v roce 2000. Kontrola očkování zůstane i nadále v rukách členských zemí. Bude však celkem jednoduchá, jelikož každý pes či kočka bude muset mít elektronický čip, případně tetování potvrzující očkování. Mimo to bude mít "zvířecí pas", tedy dokument o svém celkovém zdravotním stavu,“ uvedl Byrne.
Irsko, Velká Británie a Švédsko si vyžádaly pětiletý odklad, pro cestu se psem nebo kočkou musí mít zvíře navíc sérologické testy, a to šest měsíců před nastoupením cesty, případně musí projít karanténou ihned po překročení hranic.
Občanů kandidátských zemí se nová jednodušší pravidla budou týkat až po vstupu do unie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down