14.08.2006 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští chovatelé drůbeže požadují vyšší ceny

Pokud se ceny drůbežího masa nezvýší, budou hledat odbyt v zahraničí, především v Německu.

Podle chovatelů by zdražení mohlo ohrozit existenci některých zpracovatelských firem. Drůbežáři v Humpolci na Pelhřimovsku konstatovali, že zemědělci prodávají produkci se ztrátou a kromě toho očekávají zdražení krmných směsí kvůli letošní nižší úrodě obilí. Na společném jednání chovatelů a zpracovatelů se obě strany shodly na tom, že nízké ceny drží obchodní řetězce. Podle nich by drůbež v obchodech měla být dražší.
Zvýšení cen je nevyhnutelné pro chovatele i zpracovatele, což znamená i vyšší ceny ve spotřebitelské síti. Situace v odvětví je kritická; farmářské ceny patří k nejnižším v Evropě. U vykrmených kuřat chovatelé dostávají za kilogram 18 až 19 Kč, v Německu se platí 20,30 Kč. Nižší výnos obilí a jeho špatná kvalita krizi prohloubí, protože krmivo je jednou ze základních nákladových položek. Nejsou tu nadbytky, které by opravňovaly k tomu, aby byly na trhu nižší ceny, zpracovatelé se obchodníkům podbízejí. Družstvo má roční obrat 350 milionů korun, z toho třetinu z vývozu do Německa, kde se zájem o drůbeží maso i jeho cena zvyšuje.
Propad cen způsobil přechodný pokles zájmu o drůbeží maso kvůli obavám z ptačí chřipky. Od podzimu se do ČR dováželo velké množství levných mražených kuřat. Tuzemské zásoby stouply až na šestinásobek.
Roční produkce drůbežího masa se v ČR pohybuje přes 300.000 tun živé hmotnosti. Obavy spotřebitelů z ptačí chřipky snížily letos v zimě v některých evropských zemích poptávku po drůbežím mase o desítky procent. V ČR měla nákaza podstatně menší vliv na objem odbytu drůbežího, klesly ale jeho ceny, a to především vlivem dovozu levných přebytků z jiných států.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down