07.07.2008 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští entomologové v Indii

Intervence ve prospěch dvou českých kolegů

Ve vězení v Indii čekají na soud dva čeští entomologové zadrženi v západním Bengálsku, kde v národním parku bez povolení sbírali larvy hmyzu. Za jejich osvobození se organizují petice. Zadržen byl Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd a jeho kolega Emil Kučera, který se zabývá entomologií jako amatér. Švácha je považován za vědce světového jména, spolupracoval například na výzkumu DNA motýlů s kanadským kolegou Brucem Gillem, přispěl k přesnějšímu zařazení některých druhů. Entomologové, kteří ho znají, nevěří, že by sbíral motýly či jejich larvy ve velkém množství z komerčních důvodů nebo že by si budoval vlastní sbírku. Oba byli obviněni z porušení zákona o ochraně přírody a hrozí jim dva roky až sedm let vězení. Pracovníci českého velvyslanectví v Indii se snaží oběma zadrženým zmírnit podmínky ve vězení, kde čekají na soudní řízení. Do 60 dnů by jim mělo být sděleno obvinění nebo musejí být propuštěni.
Čeští občané se v minulosti několikrát podíleli na nepovoleném vývozu chráněných živočišných nebo rostlinných druhů. V roce 2004 novozélandský soud pokutoval tehdejšího děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a bývalého pracovníka České inspekce životního prostředí Jindřicha Šmitáka za pokus pašovat ze země vzácné rostliny. Jiní Češi byli odsouzeni za pašování vzácných zvířat z Austrálie, Mexika, Peru a Jihoafrické republiky. V květnu australští celníci objevili nelegální zásilku gekonů směřující do Česka, případ se ještě vyšetřuje.
Celosvětově upravuje boj proti pašování fauny a flory washingtonská Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) z roku 1973. Česko se k ní připojilo v roce 1992. Do konce roku 2003 úmluvu podepsalo 164 států.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down