Čeští producenti drůbeže přicházejí měsíčně o desítky milionů korun

Agrární komora žádá, aby se české hranice uzavřely přílivu drůbežího masa za dumpingové ceny.

O desítky milionů korun měsíčně přicházejí tuzemští producenti drůbeže kvůli nižší spotřebě drůbežího masa a poklesu cen. Farmářská cena kuřat se snížila zhruba o dvě koruny a pohybuje se kolem 17,5 až 18 korun za kilogram.
Kromě zhruba desetiprocentního poklesu tuzemské spotřeby prohlubují problémy levné přebytky ze zemí, kde poptávka klesla kvůli obavám spotřebitelů o desítky procent.
Extrémně levné přebytky proudící do Česka budou v rostoucí míře dotované. Komora požaduje také kompenzace ztrát, které drůbežářskému odvětví kvůli ptačí chřipce vznikají. Zástupci komory o těchto požadavcích jednali s ministrem zemědělství Janem Mládkem. Pomoci drůbežářům chce Evropská unie. Evropský parlament podpořil návrh Evropské komise, aby farmáři postižení poklesem příjmů způsobeným ptačí chřipkou dostali nárok na kompenzace z fondů EU, a to až do 50 procent prokazatelných ztrát. Nejde jen o přímé náklady či škody vyvolané epidemií, ale zejména o ztrátu příjmů vyvolanou poruchami trhu, tedy poklesem prodeje způsobeným nedůvěrou lidí v drůbeží maso a vejce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *