23.11.2009 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští producenti mléka obdrží podporu z EU

Členské státy budou moci vykupovat kvóty od jednotlivých zemědělců

Čeští producenti mléka dostanou 150 milionů korun jako mimořádnou pomoc kvůli krizi na trhu s mlékem. Evropská unie evropským zemědělcům rozdělí celkem 300 milionů eur, tedy 3,8 miliardy korun. Podporu již schválil i Evropský parlament.
Je to další nástroj jak ulevit producentům mléka v jejich nelehké situaci. Ministerstvo zemědělství původně odhadovalo, že každý český producent mléka by měl dostat zhruba 50.000 korun, nakonec to však bude více peněz. Podporu totiž získají jen farmy, u nichž se výroba mléka podílí velkou částí na celkovém hospodaření.
Evropský mlékárenský sektor se již několik měsíců potácí v krizi, kterou zapříčinil pokles výkupních cen. S problémy musí bojovat i čeští zemědělci. Finanční pomoc není jediným opatřením, které má producentům mléka v unii ulehčit život. EU se již před časem dohodla na prodloužení intervenčních nákupů či podpory soukromého skladování. Členské státy navíc nově budou moci od jednotlivých zemědělců kvóty vykupovat. Právě toto opatření však situaci v Česku zdaleka neřeší i kvůli tomu, že Češi nejsou schopni vyčerpat ani současné kvóty a v současnosti jim k jejich vyčerpání chybí zhruba 4,5 procenta.
Evropská unie v současnosti každému ze států pomocí kvót stanoví, kolik mohou jeho zemědělci za rok vyrobit mléka. Kvóty se každým rokem zvyšují, a to až do roku 2015, kdy by měly být úplně zrušeny. Zemědělci však v současnosti nárůst kvót viní z propadu výkupních cen a již delší dobu usilují o jejich snížení. Členské státy tento krok dlouho odmítaly, ale Evropská komise nakonec našla řešení, které sice není snížením kvót, ale mohlo by trh částečně zbavit přebytečného mléka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down