18.07.2008 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cestování se zvířaty do třetích zemí

Požadavek titru protilátek

Cestování se psy, kočkami a fretkami v rámci EU je upraveno Nařízením č. 998/2003. Zvíře musí mít EU pas s uvedenou identifikací a platným očkováním proti vzteklině. V případě přepravy štěněte či kotěte mladšího 3 měsíců a neočkovaného proti vzteklině, řada členských zemí jako Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Malta, Polsko, Švédsko a Velká Británie takový dovoz vůbec neumožňují. Velká Británie, Irsko, Švédsko a Malta mají ještě přísnější požadavky než ostatní EU státy. Jediným povoleným způsobem identifikace je mikročip (ISO 11 784 nebo ISO 11 785) a vyžadováno je rovněž sérologické vyšetření a většinou také ošetření proti echinokokóze a klíšťatům.
Země mimo EU, jako např. Tunisko, Maroko, Egypt, Keňa a Thajsko, časté destinace některých českých turistů cestujících se zvířaty, si stanovují veterinární podmínky vstupu na své území sami. Cestovatel má proto povinnost si zjistit na příslušné ambasádě či veterinárním úřadě dotyčné země požadavky před vycestováním. Rovněž po návratu z takových cest mohou nastat komplikace na hranicích, např., že by celní úřady či veterinární orgány mohly odepřít vstup do prostoru EU. Jedná se o požadavek některých zemí serologického vyšetření na titr protilátek proti vzteklině, které je potřeba nechat provést ve schválených laboratořích ještě před opuštěním prostoru EU. Jestliže je krev odebírána na vyšetření mimo EU, musí se čekat 3 měsíce než je možno přicestovat se zvířetem do EU. Jedná se o všechny země, které se nevyskytují na seznamu části B, oddílu 2 a části C přílohy II Nařízení (ES) č. 998/2003. Seznam třetích zemí je na stránkách www.svscr.cz „Cestování se psy, kočkami a fretkami“.
Pokud tedy země není na seznamu – je serologické vyšetření nezbytné. Na webových stránkách je rovněž seznam schválených laboratoří v EU a ve třetích zemích. V ČR je jedinou schválenou laboratoří Státní veterinární ústav Praha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down