29.09.2008 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chemikálie melamin je součástí pesticidů používaných v čínském zemědělství

Normy týkající se všech karcinogenů se neustále snižují.

Kvůli chemikálii melaminu v Číně onemocnělo přes 50.000 dětí a čtyři zemřely. Melamin může být v lidském potravinovém řetězci už dlouho. Derivát melaminu cyromazin se v Číně používá velmi běžně jako pesticid. Rostliny ho vstřebávají jako melamin, je už samozřejmě v čínském potravinovém řetězci stejně jako v krmení pro dobytek. Melamin tedy není jenom v mléčných výrobcích, ale také v jiných potravinách, v krmení pro dobytek i ryby.
Zatím ale ani odborníkům není jasné, jaký dopad má dlouhodobá konzumace melaminu na lidské zdraví, byť by šlo pouze o požívání malého množství. Současný skandál v Číně prokázal, že dětem se vytvářejí z melaminu ledvinové kameny. 80 procent postižených jsou děti do dvou let. Studie o širším dopadu na člověka zatím neexistují.
Profesor Peter Jü z Hongkongu říká, že je jisté, že melamin vyvolává ledvinové potíže. "Zda má nepříznivé účinky z dlouhodobého hlediska, to nevíme. Jasné je pouze to, že jde o látky, které by se v potravinách nacházet neměly“. Zdravotníci říkají, že ledvinové kameny lze celkem snadno odstranit, ale jisté není, zda melamin v ledvinách nevyvolává krystalizační proces, kvůli němuž se pak zablokují kanálky, v nichž se v ledvinách filtruje krev.
Poprvé byl melamin zjištěn loni v krmivu pro domácí zvířata dováženém z Číny do USA. Mnoho amerických psů a koček tehdy postihlo akutní selhání ledvin. Americký Úřad pro potraviny a léky ale loni v květnu vydal zprávu, podle níž "není pravděpodobné, že by konzumace vepřového, kuřecího a rybího masa nebo vajec zvířat, v jejichž krmení se nacházel melamin, ohrozila lidské zdraví."
Odborník na ledvinová onemocnění Daniel Čchan z Hongkongu to potvrdil, když sdělil, že zkoušky provedené po loňském incidentu v USA ukázaly, že kontaminace lidských potravin byla velmi nízká na to, aby poškodila lidské zdraví.
Hongkong dnes zavedl nové normy, podle nichž může kilogram lidské potravy obsahovat maximálně 2,5 miligramu melaminu. Přitom v potravě určené dětem do tří let a kojícím nebo těhotným ženám by tato hodnota neměla přesahovat jeden miligram. Těm, kdo normu překročí, hrozí půlroční trest a pokuta v přepočtu 105.000 korun.
Odborníci ale považují tato omezení za nedostatečná. Například Jü řekl: "Ten jeden miligram je pouze doporučený. Normy týkající se všech karcinogenů se neustále snižují. Možná, že jeden miligram melaminu lze považovat z krátkodobého hlediska za neškodný, ale z hlediska dlouhodobého to dobré není. Ta látka by měla být zakázaná, v potravinách by neměla být vůbec povolena."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down