16.07.2008 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé nebudou platit vakcinaci proti bluetongue

Výdaje uhradí stát a příspěvky EU

Dosud si chovatelé, kteří chtěli vyvézt skot, ovce a kozy do zemí, kam bez vakcinace proti katarální horečce ovcí (bluetongue) nebylo možné vyvážet, museli vakcinaci uhradit sami. Nyní bylo rozhodnuto o nouzové vakcinaci na celém území ČR. Celou částku uhradí stát s vydatným přispěním EU. Nouzová vakcinace proti katarální horečce ovcí proběhne od konce srpna na celém území ČR u všech přežvýkavců chovaných jako hospodářská zvířata, tedy u skotu, ovcí a koz nad 3 měsíce stáří. Toto očkování bude v souladu s veterinárním zákonem nařízeno formou mimořádných veterinárních opatření SVS ČR a na základě vyhlášky č. 299/2003 Sb.
Vakcinace v naší republice letos proběhne na základě výběrového řízení vakcínami od firmy Fort Dodge Animal Health – zastoupené v ČR společností Cymedica Spol. s r.o. – vakcína „ZULVAC 8 Bovis“ pro skot a „ZULVAC 8 Ovis“ pro ovce a kozy. U všech přežvýkavců se této vakcíny aplikují 2 dávky v rozmezí 21 dnů (vakcinace a revakcinace) a doba imunity je zaručena po dobu 6 měsíců od provedeného očkování. Zhruba se počítá, že bude vakcinováno více než milion a půl kusů zvířat (1 350 000 skotu a 200 000 ovcí a koz).
Celá akce přinese kromě úspory výdajů chovatelům také efekt nižší ceny vakcíny a chovatelům umožní vývoz ze země s pozitivním nálezem bluetongue, kterou je od loňského roku i ČR. Znamená to odstranění překážek v rámci intrakomunitárního trhu s přežvýkavci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down