Chovatelé ovcí mohou po zimě očekávat vlky

Oteplení znamená pro chovatele ovcí, že začnou vyhánět stáda na pastvu. Ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy však upozorňují, že je třeba dbát zvýšené pozornosti, protože vyhládlí vlci mohou zaútočit. Podle zooložky Dany Bartošové nebezpečí hrozí prakticky až do října.

Útoky vlků na ovce se ve větší míře v loňském roce objevily právě v dubnu a květnu, když vlci několikrát vrátili do Malenovic nebo do Žiliny na Novojičínsku a zadávili jehňata. Počet zabitých ovcí však oproti roku 2001 klesl. Tehdy ochranáři evidovali celkem padesát zabitých ovcí, v minulém roce však už jen patnáct.
Jeden z chovatelů ovcí z Valašské Bystřice sice ještě útoky vlků nezažil, ale chápe, že vůči nim hodně chovatelů může cítit averzi. „Každý, kdo nemá ovce, bude říkat, že do Beskyd vlci patří. Ale ty, kteří poznali jejich útoky, by měli ostatní lidé chápat,“ říká. Sám se byl nedávno seznámit na Slovensku se způsobem ochrany ovcí, kde jsou velká stáda a opravdu u nich stále hlídá člověk se psy a přes noc musí ovce do chlévů.
Ochranáři už několik let radí chovatelům, jak nejlépe ovce zabezpečit. Pokud má majitel více ovcí ve stádě, měl by je hlídat člověk nebo hlídací pastevečtí psi. Pokud jich má méně, měl by je přes den střežit v pevné ohradě a na noc zavírat do pevného chléva. Více obezřetní by měli být chovatelé, s jejichž pastvinou či zahradou pro ovce sousedí hustý porost či les.
Zdroj: Mf Dnes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *