Chovatelé prasat a krav získají podporu

Chovatelé krav a prasat obdrží od Evropské unie i z českého rozpočtu mimořádnou podporu 559 milionů korun pouze v případě, že sníží svou mléčnou produkci. Opatření by mělo snížit evropskou nadprodukci.

Část peněz dostanou chovatelé krav, ale nesmějí chovy úplně zavřít. Čeští producenti mléka slíbili snížení výroby o 13 700 tun. Česká produkce se doposud zvyšovala, v letošním druhém čtvrtletí nákup mléka od zemědělců meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 634,8 milionu litrů. Na chovatele dojnic a prasat dolehla v těchto sektorech závážná celoevropská krize.

Stát začne peníze vyplácet do konce roku v rámci součásti intervenčního balíčku. Evropská komise v něm přerozděluje 500 milionů eur (zhruba 13,5 miliardy korun), aby pomohla zemědělcům postiženým krizí.

Evropská komise předpokládá zvýšení výkupních cen mléka. Zemědělci dlouhodobě prodávají mléko pod výrobními náklady. Nová mimořádná podpora není první, kterou zemědělci dostávají. V předchozím balíčku dostali čeští chovatelé 600 milionů korun. Přebytky na trhu, a následný pokles výkupních cen pod nákladové, způsobila mimo jiné snížená čínská poptávka a ruské embargo na dovoz potravin.

U vepřového masa vznikly problémy na trhu především v souvislosti se zákazem importu v důsledku vypuknutí afrického moru a ruského zákazu dovozu. Podle Ministerstva zemědělství je situace na trhu s hovězím a telecím masem ovlivněna potížemi s prodejem mléka. V srpnu začala u nás výkupní cena mléka po více než dvou letech sice růst, tj. o deset haléřů. Zemědělci prodávají litr mléka za zhruba 6,20 Kč za litr, což jsou dvě koruny pod výrobními náklady.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *