01.03.2004 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé prasat zatím protestní akce nechystají

Naprostá většina zemědělců již dostává za svá prasata 30 Kč za kilogram, které požadovali minulý týden na demonstraci před firmou Steinhauser v Tišnově. Chovatelé proto zatím další protestní akci ke zvýšení nákupní ceny vepřového nechystají.

Jednání s některými zpracovateli však podle předsedy odbytového družstva Centroodbyt a člena krizového štábu Jana Veleby stále trvají. Původních 28 Kč za kilogram vyplácí masokombinát Jičín a tišnovský Steinhauser. Velkým chovatelům však společnost údajně 30 Kč za jeden kilogram bez problémů zaplatila.
Chovatelé prasat jsou první formací z oboru, která se začala sjednocovat, což není neobvyklé, protože například v Dánsku prochází až 98 procent prodeje prasat přes jedno odbytové družstvo. V Evopské unii je prodej zemědělských komodit přes odbytová družstva samozřejmostí a například v Německu jsou žádána i o vyjádření při tvorbě zákonů.
Farmáři se neobávají ani reakce antimonopolního úřadu, který minulý týden pohrozil, že zasáhne v případě excesů ze strany chovatelů, ale i zpracovatelů. Chovatelé nepociťují obavy ze správního řízení, ale z propouštění a likvidace provozů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down