Chovatelé psů a koček dávají přednost potravě z dovozu

Majitelé psů a koček v ČR považují za nejoblíbenější pet food výrobky z Maďarska, Kanady a Dánska. Loni bylo dovezeno o čtyři tisíce tun více než rok předtím - přes 32 tisíc tun za téměř 730 milionů korun. Domácí produkce přesto loni dosáhla zhruba 65 tisíc tun.

„U takzvaných špičkových chovatelů existují názory, že se má dávat nějaká dovozová, zpravidla poměrně drahá a nejlépe kanadská značka,“ vysvětlil Marek Kouba z tuzemské firmy Provimi Pet Food. Čeští výrobci však podle něj produkují rovněž kvalitní psí a kočičí potravu. „Domácí výrobci jsou znevýhodněni, protože nemají takový přístup k dotacím, jako mají v EU,“ řekl předseda Unie výrobců krmiv pro domácí zvířata Jiří Návara.
„Zdá se to překvapivé, ale do České republiky míří z Kanady stále více krmiv pro psy a kočky,“ uvedli pracovníci kanadského velvyslanectví v ČR. „Nebylo by jistě rozumné vozit tato krmiva přes šest tisíc kilometrů z kontinentu na kontinent, kdyby se dala vyrobit stejně kvalitní a levnější v Česku,“ uvedli. Kanada se však údajně těší letité tradici v jejich výrobě, čemuž ještě napomáhá dostupnost kvalitních surovin, místní ceny zemědělských produktů a vyspělé technologie výroby. „Díky těmto okolnostem se vyplatí vozit kanadská krmiva do Čech i přes vyšší dopravní náklady,“ tvrdí. Cesta z továrny do přístavu, nalodění, převezení nákladu do Evropy, celní a veterinárními kontroly a převezení do skladu se stihne obvykle do 30 dnů od data výroby.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *